ייעוץ זוגי או טיפול זוגי?

החיים שלנו דינאמיים, לצד השגרה, אנו חווים בזוגיות שלנו עליות וירידות, תשוקה שנעלמת, שגה חונקת, בגידה באמון ועוד. זוגיות שתשאר  זוגיות מאושרת, שמכבדת דורשת עבודה ולא פעם אנו שוכחים או לוקחים את הזוגיות שלנו כמובן מאליו. הבדיחה המוכרת, שאישה קמה אחרי 20 שנות זוגיות ואומרת לבעלה שהיא עוזבת אותו, הוא שאל : מה קרה? והיא עונה: זה בדיוק הבעיה שכלום לא קרה כבר 20 שנה. טיפול זוגי  או יעוץ זוגי יכול להיות נקודת המפנה ביחסים אך קודם נגדיר את ההבדל בין ייעוץ זוגי לטיפול זוגי.

יעוץ זוגי  מאפשר לבני זוג לטפל בבעיה נקודתית שיש בניהם, מחלוקת בנושאים כספיים או חינוך הילדים, או כל נושא אחר בין בני זוג. לרוב טיפול נקודתי שיש מערכת יחסים טובה מאפשרת לבני הזוג לעבור את המשבר שיש תקשורת טובה בניהם. לרוב יועצת זוגית תיכנס לתמונה כשאחד או אחת מבני הזוג יביע תסכול על היחסים בניהם באותו נושא. בעוד  שטיפול זוגי עשוי להיות סוג של טיפול ארוך יותר כאשר, יש חקשורת לקוייה, חוסר תשוקה או חוסר אמון ועוד. בין בני הזוג. טיפול זוגי יכול להיות תהליך טיפולי לאורך זמן, שיסייע לבני הזוג לבנות את הקשר מחדש וללמוד להיות רגיש לצרכי האחד של השנייה.

מתי לפנות לייעוץ זוגי?

לרוב הזוגות פונים בסופו של דבר לטיפול זוגי, לאחר שזמן ממושך הם בוחרים להתעלם מהבעיות ולהתרכז בשגרה, בית, פרנסה ילדים וקל לקבור את הזוגיות תחתם. הצורך בטיפול זוגי מגיע לרוב שיש משבר גדול ושלא ניתן להתעלם ממנו. ייעוץ זוגי אפקטיבי מאד המסייע לבני הזוג לבנות תקשורת חדשה המבוססת על כבוד ואמון. יועצת זוגית תאפשר לבני הזוג ללמוד מה עורר את המשבר ותיתן להם כלים פרקטיים להציל את הזוגיות. שבאמצעותם יוכלו בני הזוג להתמודד עם המצב  החדש , לבחון את דרכם ולקבל החלטות וליישמן, במטרה לשקם את הקשר.

למי מתאים ייעוץ זוגי?

לכל מי שמצוי בזוגיות בתחילת דרכה או אחרי 20 שנות נישואין,  כאשר בני זוג חשים חוסר תקשורת, חוסר תשוקה או חוסר אמון או שיש משבר בניהם.

יועץ זוגי יכול להיות כאשר בני זוג מרגישים תחושה של מתח או שיש נושאים בניהם שעולה תחושה שיש מקום לשיפור,  טיפול זוגי יאפשר  להם ללמוד על התקשורת בניהם, הבנת הצרכים של כל אחד מהם ומענק המרחב לכל אחד מהם בהתאם לצורך שלו. טיפול זוגי יאפשר להם  לבנות בניהם זוגיות תומכת, תקשורת פתוחה וטובה, תיאום ציפיות ברור ובחינה של חוסר הסכמה בניהם ופתרון מחלוקות.

תהליך יעוץ זוגי מתבצע בסביבה רגועה ונעימה, המאפשרת שיח פתוח והקשבה, שלאחריה מגיעות ההבנות וקבלת החלטות לעתיד.