עורך דין לליווי תמ"א 38

פרוייקט תמ"א 38 הוא הזדמנות מצויינת לשפר את מצב הנכס שלכם: לחזק הן יסודות והן את הנראות של הדירה שלכם. בנוסף, הוא משפר את תנאי החיים שלכם – במסגרת הפרוייקט ייתכן שתיתווסף מעלית אל הבניין שאתם גרים בו, הגדלת מספר מקומות החניה, לעתים נבנים במסגרת הפרוייקט מחסן, ממ"ד, מרפסת ועוד דברים שלא היו כלולים בדירה כאשר רכשתם אותה. 

 

תמ"א 38 היא ראשי תיבות של תוכנית מתאר ארצית (מספר 38), המאפשרת לבעלי בניינים משותפים להתחבר עם קבלן ביצוע לצורך חיזוק הבניין ושיפור חזית הבניין, וזאת ללא תמורה מצד הדיירים. בתמורה לכך מקבל הקבלן זכות בנייה בבניין, אותה הוא זכאי לממש לתועלתו הפרטית כמו בניית דירות נוספות ומכירתן, כאשר על פי רוב מדובר בדירות גן ודירות גג או דופלקס.

כדי להבטיח לעצמכם שהפרוייקט יתקיים על הצד הטוב ביותר, ייתכן שתרצו לפנות לעורך דין שישמור על הזכויות שלכם, למשל – שכל ההבטחות שנחתמו בהסכם ייצאו אל הפועל ושהשיפוצים יתקיימו ללא חריגות בזמנים (חריגות בזמנים עלולות להכניס אתכם להוצאות, כמו למשל הוצאות על דירה שאתם שוכרים בזמן השיפוצים, ייתכן שהכנסתם את הרכוש שלכם לאחסון לתקופת השיפוצים כך שלא ייפגע ולא ייגנב ועוד הוצאות נוספות שצצות ועולות בתקופה של פרוייקט תמ"א 38). 

כמובן שאתם תפעלו לבחור את אנשי המקצוע האמינים והמקצועיים ביותר שתמצאו, אולם למרבה הצער, בשטח ישנן הרבה בעיות שעולות: חריגות בזמני העבודה, הבטחות שלא מתקיימות, עבודות לא מקצועיות שלא עומדות בסטנדרטים ועוד. 

איך תבחרו עורך דין שילווה אתכם בעסקת תמ"א 38?

קודם כל בדקו ולמדו את נושא תמ"א 38. בשקו מהן הזכויות שלכם, על מה חשוב לתת דגש ועוד. ערכו סקר שוק אצל שכנים או חברים שעשו פרוייקט תמ"א 38, ולפני שאתם חותמים אצל עורך דין נדל"ן, בדקו מספר עורכי דין המתמחים בתחום, והשוו בין ההצעות שלהם.

 ודאו כי עורך הדין שלכם אכן בקיא ומנוסה בתחום, ובדקו מה רמת המעורבות שלו. עברו על החוזה שקיבלתם. מומלץ לפנות אל עורך הדין עוד בטרם החתימה על החוזה, להתייעצות. 

 

חוזה תמ"א 38

עורך דין המתמחה בעסקות תמ"א 38 יידע לכלול בחוזה את כל התנאים והסעיפים. יחד עם זאת ,חשוב שתבינו בעצמכם מה כולל החוזה ומה המשמעות של הסעיפים השונים.

 

חוזה תמ"א 38 כולל:

 

  •         פירוט העבודות שעל היזם לבצע במסגרת הפרויקט, כגון: שיפוץ חדר המדרגות, התקנת מעלית, בניית מרפסת, הוספת מקומות חניה. חשוב שהכל יהיה מנוסח בצורה מפורשת 
  •         לוחות זמנים מוגדרים לכל אחד משלבי העבודה, כך שתדעו מהו פרק הזמן שבו צפויה להימשך העבודה. בדקו שמופיע בחוזה – או הכניסו אתם לחוזה – את ההשלכות של אי עמידה בזמנים, למשל – פיצוי שלכם בעבור תשלום שכר דירה.
  •         ערבויות בנקאיות של היזם המבטיח כי העבודה תתבצע בשלמותה והדיירים לא יישארו עם הפיגומים או בנייה חלקית.
  • זכויות וחובות של הצדדים (היזם והדיירים). החוזה צריך להכיל באופן מפורט את כל הזכויות והחובות של הצדדים.

כתיבת תגובה