איך לבחור שמאי מקרקעין

אנו נעזרים באנשי מקצוע שונים בכל עת שנדרש, שרוצים לבנות בית לא תעלו על הדעת לעשות זאת ללא אדריכל, שיקשיב לצרכים שלכם ויתאים לכם את הבית. שתרצו לעצב את הבית תפנו למעצב שיעצב לכם בהתאם להעדפות שלכם. כך גם לגבי שמאי אם תרצו לקנות דירה או שטח אדמה, חשוב לכם שתעשו עסקה טובה ושהכסף שלכם לא ירד לטמיון, תרצו לברר שאכן האדמה או הדירה עומדים למכירה ושאין על הנכס אזהרת טאבו, תרצו גם לבחון שאכן אתם משלמים את המחיר הנכון על הנכס או האדמה ולא משלמים הרבה יותר ממה שהיא שווה, ולכן חשוב לפנות אל שמאי מקרקעין שידע לבחון את העסקה בעיניים מקצועיות ולתת

מהו שמאי?

שמאי הוא מומחה העוסק בהערכת שווי כספי של רכוש כלשהו או נזק לרכוש, בין אם מדובר על רכב, מכונה או דירה. לרוב עבודתו כולל הערכת שווי הרכוש או מוצרים, ועד הערכה של נזק שנגרם לבית או לרכב.

לפני קניית דירה, או שטח נהוג להזמין שמאי מקרקעין להערכת הדירה או השטח. אתם יכולים לברר את המחיר אט רכישה של עסקאות דומות באותו אזור, אבל מעבר למחיר שנקבע על פי עסקאות דומות באזור חשוב לבחון את הנכס עצמו, אם אין בעיות מיוחדות, כגון צנרת פגומה או שיש אזהרה על הנכס.

הערכת השמאי משמת גם כחוות דעת של מומחה אשר ניתן בכתב, ויש לה תוקף ומשקל בפני אדם אחר, בית משפט או מוסד אחר. השמאי בהיותו עד מומחה, יוכל להעיד על ממצאיו ועל שווי הנכס וחוות דעתו יכולה להוות ראיה בבית המשפט. וזאת על פי מקצועו שראה את הנכס במו עיניו והעריך אותו על פי ידיעתו ובהסתמך על מכלול ידיעותיו, ניסיונו ויושרו, או היקף הנזקים שנגרמו לו.

כל אדם יוכל לפנות אל שמאי לשם קבלת חוות דעת של הערכת הזנק ולהציגו לפני בית המשפט, על המסמך ירשם במבוא לחוות דעתו, מפרט השמאי את תחום מומחיותו, השכלתו וניסיונו בהערכת נכסים מסוג הנכסים המפורטים בחוות הדעת או נזקים לרכוש לפי הצורך. בהמשך הדו"ח ירשום השמאי את תיאור הנכסים ותכונותיו השונות. בכפוף לממצאיו, ירשום השמאי מה הערכתו על הנכס וכיצד הגיע למסקנותיו באשר לשווי הנכס או לשיווי התיקון בעקבות הנזק.

חוות דעתו של שמאי יכולה לשמש כתצהיר בבית המשפט, והיא נקראת “חוות דעת של מומחה”.

השמאי יציין בתצהיר כי הוא מומחה להערכת שווי הנכס המפורט, השמאי חייב להיות אובייקטיבי ללא כל קשר לנכס , ולהצהיר כי אין לו כל עניין עסקי או אחר בנכס המוערך. מקצועיותו של השמאי בפני בית המשפט יתבסס על ניסיונו של בית המשפט מול אותו שמאי.

חוות דעתו של שמאי מומחה יכולה לשמש לא רק בבית משפט אלא גם בכל מוסד כגון חברת הביטוח, חברה כלשהי או אדם שלישי בהתאם לצורך.

כיצד לבחור שמאי?

ההמלצה לבחור שמאי על פי סוג המומחיות שלו, שמאי רכבים שונה משמאי של נכסים. בחרו שמאי בעל ניסיון בתחום.

מומלץ לבחור שמאי מומחה בעל שם בתחום, שמאי מדויק ואמין שחוות דעתו הינה אובייקטיבית ואמינה.

בחירת השמאי המתאים

כיצד ניתן לדעת מי השמאי המתאים, הרי כל השמאים טוענים שהם אובייקטיביים, אמינים ובעלי מוניטין?

אין קל מזה: מערכת בתי המשפט בישראל הינה המערכת האמינה והאובייקטיבית ביותר בישראל.

בגלישה באינטרנט תוכלו בקלות למצוא שמאיים לפי תחומים: מקרקעין, רכב, רכוש ועוד. שוחחו עם השמאי למדו על הניסיון שלו בררו מהי השכלתו והיכן למד, אילו קורסים עבר וכמה שנים הוא עוסק בתחום. שוחחו עמו על הנכס שלכם וקבלו רושם ראשוני. ראו פסקי דין שבהם נתנו חוות דעת והאם בית המשפט קיבל את חוות דעתם.

כתיבת תגובה