תמ"א 38

תמ"א 38 – תוכנית המתאר לחיזוק מבנים (תוכנית מתאר ארצית מספר 38) היא תוכנית שאושרה על ידי הממשלה במטרה לחזק ולייצב מבנים שאינם עומדים בתקנים הנדרשים של רעידת אדמה. 

התוכנית תמ"א 38 אושרה ב-2005, ומאז החלו לקום פרוייקטים לחיזוק מבנים. המבנים הנפוצים ביותר לחיזוק הם מבני מגורים – בניינים משותפים – קודם כל מאחר שמבני מגורים הם כמובן המקום הכי חשוב להגנה מפני רעידות אדמה. אבל מעבר לכך, אלה הם הפרוייקטים הרווחיים ביותר בעבור הקבלנים, שכן הקבלן המבצע את התמ"א מקבל זכויות בנייה במבנה. 

 

מה ניתן לבנות במבנה שכבר קיים? מסתבר שלא מעט. למשל: ניתן להוסיף קומות למבנה. קומות עליונות לבניין מגורים משמעותן – דירות גג, פנטהאוזים, מיני-פנטהאוז, דופלקסים – כלומר, דירות יוקרה. לאחר השלמת הבנייה חזית הבניין חדשה ולרוב מפוארת, והנה לכם דירת יוקרה שהוקמה על מבנה ישן. 

 

כמובן שהקבלן המבצע אחראי על חידוש ושיפור כל התשתיות של הבניין – תשתית המים והחשמל, איטום, ריצוף, כך שהבניין למעשה הוא כמו חדש, הן מבחינת התחזוקה שלו, והן מבחינת הנראות שלו. כך, למעשה, נוצרת "עסקה" שבה כולם מרוויחים – הן הקבלן והן הדיירים. 

 

מה הדיירים מקבלים? מעבר לתשתיות חדשות – שגם הן מתנה נאה בהחלט – הדיירים עשויים לקבל מרפסת במידה שאין מרפסת, או הגדלת המרפסת במידה שקיימת מרפסת קטנה. לבניין ניתן במידה שמתאפשר להוסיף מעלית – שיפור משמעותי בתנאי המגורים בעבור דיירים שרגילים לחיות בבניין ללא מעלית. 

 

עוד יכולים ליהנות הדיירים מהוספת חדר בדירה – במידה שיש מרחב המאפשר הוספת חדר, וכן הוספת חניות בבניין, ואפילו במקרים מסויימים חפירה ובניית חנייה תת קרקעית. אז האם רעידת אדמה אכן עלולה להתרחש בישראל?

 

מבלי להפחיד או להיכנס לבהלה – מומחים מעריכים שזהו תרחיש שיכול להתקיים. על כן, כאשר אתם מחפשים דירה למגורים, כדאי מאוד לוודא שהיא מוגנת ובנויה בהתאם לתקני הבנייה המגנים מפני רעידות אדמה. 

 

בינתיים, דיירים בבניינים שעוברים תמ"א 38 יכולים ליהנות מדירה גדולה יותר, מעלית, מרפסת וחניה – דברים שלא היו כלולים בדירה המקורית שרכשו. לכן, גם אם אתם עוברים לדירה שצפויה לעבור פרוייקט תמ"א 38 – שווה לרכוש אותה במחיר מוזל, כי לאחר הפרוייקט הדירה תהיה שווה הרבה יותר. כתיבת תגובה