העברת בעלות לרכב

אתם זקוקים לרכב חדש? וכבר בדקתם ומצאתם את הרכב שתרצו לקנות. בין אם זה מאדם פרטי או סוכנות רכב בחדרה. הנה הגעתם לשלב האחרון של מימוש העסקה של רכישת הרכב והוא בעלות הרכב.  ערכנו עבורכם מדריך מסודר על כל מה שצריך לדעת.

אתם בתהליך של רכישת רכב משומש, כבר בחרתם, ואף לקחתם אותו לבדיקה וכעת כל מה שנותר הוא רק להעביר את הבעלות לידיכם ולרכב אל עבר השקיעה. איפה מעבירים בעלות, איך זה עובד? מה צריך להביא? איך משלמים? ומי צריך להיות נוכח? מדריך מהיר להעברת בעלות.

רגע לפני שלוחצים ידיים, ועוברים לשלב של העברת בעלות על רכב משומש, אל תוותרו על השלב של לבדוק האם לרכב יש שיעבוד או עיקול. במידה ויש על הרכב שעבוד או עיקול לא תוכלו לרכוש את הרכב ותצטרכו לעבור לחפש רכב מחדש. אבל אם בדיקה זו עברה בהצלחה תוכלו לעבור לשלב הבא, לסכם את המחיר ואת תנאי התשלום. תוכלו להכין מסמך חתום לכך הנקרא הסכם מכר שכולל את ההתחייבויות ההדדיות בניכם לגבי רכישת הרכב. בדיקת שעבוד תוכלו לעשות ברשות הדואר או במשרד התחבורה. לרוב בדיקה זו נעשית בזמן העברת הבעלות על הרכב דרך רשות הדואר. רשות הדואר שולחת בקשה למשרד התחבורה שלאחריה מתבצע תהליך בדיקה לקיומו של עיקול  או שיעבוד לרכב. בדיקה זו מבוצעת בחינם ואין צורך בתשלום עבורה.

איפה מבצעים העברת בעלות?

העברת הבעלות מתבצעת בסניפי רשות הדואר. עם זאת, חשוב לבדוק לפני שאתם ניגשים מכוון שלא כל סניפי הדואר מבצעים העברת בעלות. כמו כן, כדאי להזמין תור מראש ולחסוך לכם את ההמתנה הארוכה. באתר רשות הדואר באינטרנט יש את רשימת הסניפים שבהם מבוצעת העברת בעלות. הסיבה לכך היא שרק חלק מהסניפים מחוברים למחשבי רשות הרישוי ויכולים לבצע את בדיקת הרב אם הוא משועבד או מעוקל. ולכן רק הם יוכלו לבצע עבורכם העברת בעלות על רכב.

יש לקחת בחשבון שישנם רכבים שהעברת בעלות תתבצע  רק בנקודות קבלת הקהל של רשות הרישוי. למשל, מוניות, רכבי תיירים, רכבי נכים, רכבי סיור ותיור, רכב מדברי,  דיפלומטים ועולים חדשים.  וזאת במידה שהעברת בעלות מתבצעת טרם סיום תקופת ההקלות במכס להם הם זכאים לפי חוק.
העברת בעלות תתבצע  במשרד הרישוי, גם במקרים של העברת בעלות על רכב בשל ירושה או מעיזבון או על פי צו בית משפט.

מי אחראי על ביצוע העברת?

על פי תקנות התעבורה, והוראות משרד התחבורה, בעל הרכב, המוכר, הוא האחראי על ביצוע העברת בעלות הרכב. עם זאת, במקרים רבים הקונה והמוכר מחליטים בניהם כי התשלום יתבצע בין שני הצדדים באופן שווה.

לביצוע העברת בעלות נדרשת נוכחות של שני הצדדים, אבל ניתן לבצע העברת בעלות בנוכחות צד אחד, ובתנאי שיש בידו ייפוי כוח רשמי שהוא טופס של משרד התחבורה ובידו גם תעודת הזהות המקורית של הצד השני.

מה צריך להביא?

העברת הבעלות תתבצע בבנק הדואר, שני הצדדים חייבים להגיע עם תעודות הזהות של המוכר ושל הקונה ועם רישיון רכב תקף. פקיד הדואר יזהה את המוכר, את המוכר ויבדוק אם אין שיעבוד או עיקול על הרכב.
על הקונה להביא עימו את כל מסמכי הרכב – רישיון רכב בתוקף הכולל את כל הפרטים של הרכב, מספר הרישוי,  דגם  וכד'.  יש להביא כסף לתשלום עמלת העברת בעלות.

העברת בעלות על רכב: כיצד היא מתבצעת?

לאחר תשלום אגרת העברת בעלות, הפקיד יבדוק במחשב של רשות הרישוי, ושם ייבדק הרקע של הרכב, ייבדק אם יש עיקולים או שעבוד על הרכב. נוסף על כך  ייבדק האם קיימת איזו שהיא מגבלה אחרת האוסרת את מכירתו. יצוין שבדיקת השעבוד איננה הרמטית,  ולכן חשוב לערוך הסכם מכירה שבה יצוין שהמוכר מתחייב בהסכם המכירה כי הרכב אינו משועבד ואינו מעוקל ובמידה שכן הרכישה תבוטל והמוכר יחזיר את הכסף. מסמך זה חשוב מאחר שהוא תקף בבית המשפט. לא הייתם רוצים לגלות שנעקצתם.

במידה ובמחשבים של רשות הרישוי והדואר לא התגלתה בעיה לגבי מכירת הרכב, יתקבל מיד אישור העברת בעלות על הרכב. הצדדים יקבלו לידיהם העתקים של אישור ההעברה. על הבעלים החדש של הרכב לצרף את האישור לרישיון הרכב. המוכיח כי הרכב בבעלותו.

אחת המחלוקות לגבי מועד התשלום של הרכב, האם לבצע לפני העברת בעלות או לאחריה, לרוב מקובל לעשות זאת במעמד העברת בעלות , ברגע שמוודאים שאין לרכב שעבוד או עיקול. כך התשלום מבוצע במעמד העברת הבעלות. הרכב מועבר לשם הקונה ומקבל את המפתחות תמורת הכסף המזומן, הצ'ק הבנקאי, או כל אמצעי תשלום אחר אשר סוכם בין הקונה למוכר.

דבר אחרון – ביטוח חובה

חשוב לסגור עם בעל הרכב שלא יבטל את ביטוח החובה מיד אלא רק לאחר יומיים והסיבה היא שיהיה זמן לרכוש הרכב לרכוש ביטוח חובה. ההמלצה היא שתהיה חפיפה של לפחות  יומיים כי ביטוח החובה של הרכב יישאר כיומיים לאחר המכירה, על מנת שהקונה יוכל לרכוש ביטוח חובה לרכב. ושתהיה חפיפה של יום בין הביטוחים. האמור לעיל מהווה המלצה בלבד – ואינו בא במקום כללי הדין ותקנות התעבורה ואמצעי הזהירות הנדרשים בעת ביצוע עסקאות.

המאמר באדיבות: מגרשי רכב בחדרה – אוטוקאר

כתיבת תגובה